European Championships

SILVER STAR

YEAR BOAT SKIPPER CREW # OF BOATS LOCATION FLEET
2018 #8509 Augie Diaz  Bruno Prada 70 Flensburger, GER --
2017 #8210 Torben Grael  Arthur Lopes 50 Yacht Club Sanremo --
2016 #8340 Eivind Melleby  Frithjof Kleen 41 Warnemunde Sailing Week Isol
2015 #8237 Rohart  -- -- Yacht Club Gaeta EVS NI
2014 #8450 Merkelbach  -- -- Spartacus Sailing Club UB
2013 #8452 Negrii  -- -- -- VE
2012 #8417 Kusznierewicz  -- -- -- POL
2011 #8266 Negri  -- -- -- VE
2010 #8414 Polgar  -- -- -- Ess
2009 #8255 Scheidt  -- -- -- GuB
2008 #8109 Stanjek  -- -- -- BF
2007 #8296 Marazzi  -- -- -- TB
2006 #8157 Mendelblatt  -- -- -- TaB
2005 #8144 Percy  -- -- -- SO
2004 #8061 L__f  -- -- -- Bk
2003 #8109 T. Grael  -- -- -- Gua
2002 #7650 L__f  -- -- -- Bk
2001 #7650 L__f  -- -- -- Bk
2000 #7954 Hoesch  -- -- -- CMB
1999 #7828 Beashel  -- -- -- SY
1998 #7829 M. Reynolds  -- -- -- SDB
1997 #7829 M. Reynolds  -- -- -- SDB
1996 #7845 Rasmussen  -- -- -- DF
1995 #7835 Macdonald  -- -- -- EB
1994 #7647 Hestbaek  -- -- -- DF
1993 #7712 Andersen  -- -- -- DF
1992 #7641 Andersen  -- -- -- DF
1991 #7562 T. Grael  -- -- -- Gua
1990 #7481 Nissen  -- -- -- ZuW
1989 #7425 T. Grael  -- -- -- Gua
1988 Anna V. Brun  -- -- -- SDB
1987 Anna V. Brun  -- -- -- SDB
1986 #7079 Bakker  -- -- -- Hol
1985 Findus Gorla  -- -- -- LdC
1984 Eskimo Biganishvili  -- -- -- Mosc
1983 Sexy Hexy Hagen  -- -- -- Glu
1982 Asturias Gorostegui  -- -- -- Lar
1981 Tallin Hagen  -- -- -- Glu
1980 Bucephalus Hagen  -- -- -- Glu
1979 Eskimo Mankin  -- -- -- Mosc
1978 Manua Raudaschl  -- -- -- H
1977 Dingo Schoonmaker  -- -- -- BisB
1976 Mustard Seed Allsopp  -- -- -- CB
1975 Quo Vadis Kuntz  -- -- -- Ub
1974 Swift Blackaller  -- -- -- WSFB
1973 Fiamma Meier  -- -- -- ZU
1972 Humbug XIII Petterson  -- -- -- Kat
1971 Dingo Schoonmaker  -- -- -- BisB
1970 Blott X Wennerstrom  -- -- -- Ons
1969 Blue Moon Larsson  -- -- -- ST
1968 Humbug Petterson  -- -- -- Kat
1967 Blott IX Wennerstrom  -- -- -- Kat
1966 Goldstar Duplin  -- -- -- BH
1965 Caprice III Rolandi  -- -- -- FdCA
1964 Tornado Pinegin  -- -- -- Mosc
1963 Umberta V L. Croce  -- -- -- FdiG
1962 Faneca Bello  -- -- -- CP
1961 Candide Debarge  -- -- -- FdeP
1960 Frip Pisani  -- -- -- FdAN
1959 Merope III Straulino  -- -- -- SVRM
1958 Espadarte III Fiuza  -- -- -- FdeL
1957 Espadarte Fiuza  -- -- -- FdeL
1956 Merope III Straulino  -- -- -- SVRM
1955 Merope II Straulino  -- -- -- SVRM
1954 Merope II Straulino  -- -- -- SVRM
1953 Merope II Straulino  -- -- -- SVRM
1952 Merope Straulino  -- -- -- SVRM
1951 Merope Straulino  -- -- -- SVRM
1950 Merope Straulino  -- -- -- SVRM
1949 Polluce Straulino  -- -- -- SVRM
1948 Hydra Cosentino  -- -- -- FdiN
1947 Titepi II Nordio  -- -- -- FdeT
1938 Polluce Straulino  -- -- -- SVRM
1937 Wannsee Bischoff  -- -- -- BF
1936 Pimm von H  -- -- -- HF
1935 Sirah Postiglione  -- -- -- FdiN
1934 Orsa Giannini  -- -- -- FdiN
1933 Moria Peytel  -- -- -- FdeP
1932 Zarra Aizpurua  -- -- -- SanSeb.